Rośliny strączkowe są bardzo zdrowe. Obfitują w błonnik, witaminy z grupy B, cynk, wapń, fosfor. Już 150 g ugotowanej fasoli czy soczewicy jest w stanie zastąpić dzienną porcję mięsa. Soja, fasola czy groch świetnie sprawdzają się w diecie wegańskiej czy wegetariańskiej. Dziś przedstawiam fasolę. Na świecie istnieje kilkaset gatunków fasoli. Fasola dotarła do Europu z Ameryki Południowej i zrobiła wielką karierę. Obecnie coraz częściej pojawia się na naszych stołach. Najczęściej przygotowuje się z niej fasolkę po bretońsku, wegański smalec, jest składnikiem sałatek i zup. U mnie dziś jest składnikiem warzywnej zupy pomidorowej.
Składniki: 100 g czerwonej fasoli, 1 puszka pomidorów lub 400 g świeżych, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, 2 marchewki, 1 łodyga selera naciowego, 1 średnia cukinia, 2 l. bulionu, sól, pieprz, papryka słodka, oregano.
Fasolę zalej wodą i odstaw na noc. Odlej wodę, przepłucz, zalej świeżą wodą i gotuj ok. 70 min (aż zmięknie). Cebulę, czosnek, seler i marchewkę pokrój w kostkę; cukinię w półplasterki. W garnku rozgrzej łyżkę oleju i podsmaż cebulę. Dodaj marchewkę, seler i czosnek i chwilę smaż, dopraw do smaku solą i pieprzem. Wlej bulion i gotuj ok. 15 min.. Następnie dorzuć cukinię, dodaj pomidory i gotuj jeszcze 10-15 min, jak warzywa zmiękną. Zupę dopraw do smaku solą i pierzem oraz papryką i oregano. Na koniec wrzuć ugotowana fasolkę, zagotuj i ewentualnie dopraw do smaku.
Ceramika od Inżynier Sowa.