Przepis na paszteciki
Farsz: 450 g grzybów leśnych lub pieczarek, 1-2 garście odciśniętej kapusty kiszonej, sól i pieprz, pół łyżeczki czarnego czosnku w proszku.
Ciasto: 35 g drożdży, szklanka mleka, 2 łyżeczki cukru, 3/4 łyżeczki soli, 4 żółtka, 350 g mąki + 2 łyżki.
Grzyby bardzo drobno pokroić, usmażyć i doprawić solą i pieprzem oraz czarnym czosnkiem. Do grzybów dodać bardzo drobno poszatkowaną kapustę kiszoną. Jeśli farsz będzie mokry można dodać 2-3 łyżki bułki tartej.
Z drożdży, cukru, ciepłego mleka i 2 łyżek mąki zrobić zaczyn i odstawić na 15 min. Do mąki dodać sól, żółtka i zaczyn drożdżowy. Wyrobić ciasto. Jeśli ciasto będzie się kleiło dodać mąkę. Ciasto odstawić na około godzinę w ciepłym miejscu.
Ciasto podzielić na 3 części. Każdą rozwałkować na kształt prostokąta na 3 mm grubości – ciasto nie powinno być zbyt cienkie. Ok 2 cm od brzegu nakładamy wzdłuż farsz. Zawinąć, tak aby farsz nie wyleciał. Odciąć resztę ciasta. Każdy wałek posmarować białkiem i pociąć na małe prostokąciki. Ułożyć na blaszce do pieczenia wyłożonym pergaminem. Piec około 20 min. w temp. 170 stopni.
Przepis na barszcz
Składniki: 2 łyżki oleju, 1 duża cebula obrana i pokrojona w kostkę, 2-3 łodygi selera naciowego oczyszczone i pokrojone, 2 marchewki obrane i pokrojone w kostkę, 500 g surowych buraków obranych i posiekanych, 1/4 główki czerwonej kapusty (ok. 250 g) poszatkowanej, 2 gałązki tymianku, 800 ml rosołu, bulionu lub wody, sól, pieprz, sok z cytryny (ok. 1 łyżki) lub łyżka czerwonego octu winnego, koperek, kwaśna śmietana do podania.
W dużym garnku rozgrzej olej i dodaj cebulę, seler, marchew, łodygi tymianku, sól i pieprz. Smaż przez ok. 8 min., często mieszając. Następnie dodaj buraki i kapustę, wlej niewielką ilość wody, przykryj i gotuj przez 10-15 min. Mieszaj od czasu do czasu, aby warzywa nie przywarły do garnka. Gdy warzywa zaczną mięknąć wlej bulion lub wodę oraz sok z cytryny (lub ocet winny); zmniejsz ogień do minimum i gotuj przez 5-10 min., aż warzywa będą miękkie. Zupę dopraw do smaku.
Z zupy wyjmij gałązki tymianku i zmiksuj na gładki krem. Zupę podawaj posypaną koperkiem z dodatkiem śmietanki.
Można także wyjąć warzywa, wtedy będzie barszcz czysty. Dodatkowo można wlać ok. szklanki zakwasu z buraków.